FREKANS OSGB

Patlamadan koruma dökümanı sürekliliği

Patlamadan korunama dokümanlarının hazırlanmasında en önemli hususlardan birisi dokümanların içeriğinde alınması gerekli önlemlerin süreklilik esasına göre kontrol ve muayenelerin yağılmasıdır.

 

Tüm riskler ortadan kaldırılmadan (düzenleyici faaliyetler yürütülmeden)  işletmenin ATEX patlamalarının engellediği söylenemez.

Öncelikli olarak patlamadan korunma dokümanında tespit edilen bölgelerde çalışanlardn başlamak üzere standartlara uygun olarak Patlamadan Korunma Eğitimi verilmesi gereklidir.

 

Özellikle çalışanların kişisel davranışları patlama olayını tetikleyen en önemli etkenlerden olmasından dolayı eğitime özel bir önem verilmesi gereklidir.

 

ATEX 'e uygun olarak üzretilmiş ve exproof olarak isimlendirdiğimiz ürünlerin bakımlarında çalışan ekipların özel standartlara uygun olarak eğitimlerinin yıllık olarak tekrar edilmesi gerekli ve zorunludur.

 

ATEX: Atmosfer Explosion

Patlamadan Koruma Dökümanı Standartları

Patlamadan Korunma Dokümanları (PKD)

 

Her ne kadar yetersiz olduğu düşülüp, değerlendirilse de Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığının başkaca bir yol çizmemesi nedeni ile temel olarak EN 60079 standardı baz alınarak patlamanın bölgelerine ve boyutlarına karar verilebilir.

 

Uluslararası Standartların kabul ettiği kriterlere uygun olacak ve asgari oluşturulmuş olan standart içeriklerine uygun olarak önlemlerin belirlenmesine çalışılması gereklidir.

Patlamadan Koruma Dökümanı Hesapları

2016 yılında EN 60079 standardı güncellenerek hesaplama yöntemi değiştirilmiştir. Resimde görmüş olduğunuz resimler eski standarda ait resimledir.

Kimyasalların Analiz Edilmesi

Kimyasalların NFPA'ya Göre Etiketlenmesi

Patlama Tehlikeli Bölgede Alınması Gerekli İdari ve Teknik Tedbirlere Karar Verilen Risk Değerlendirmesi

 

Alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesinde etkin çözümlerin bulunması için teknik alt yapının ve tecrübenin çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu konuda deneme yanılma yapılamaz.

Yalnızca PKD (Patlamadan Korunma Dokümanı) hazırlanması ile yetinmeyip sonrasında alınmış olan önlemlerin devamlı olarak alınmakta olup olmadıkları çok iyi bir şekilde tekip edilmelidir. Aksi halde dokümanların bir koruyuculuğu kalmayacaktır.

0(216) 494 3003

İletişim...

Aydıntepe Mah. Sahil Bulvarı Alize İş Merkezi No:191/18

34947 Tuzla / İstanbul

Tel: +90 (216) 494 30 03

Fax: +90 (216) 494 30 01

info@frekans-isg.com

Powered By Asım Özcan

Frekans İş Sağlığı ve Güvenliği Hiz. Tic. Ltd. Sti.; T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' ndan yetkili ortak sağlık güvenlik birimidir.